Dnes je Valentýn. Tedy svátek sv. Valentýna. Tento svátek je snad ze všech svátků nejvíc výjimečný. Proč?

Protože rozděluje většinu lidí na dva tábory - na ty, co ho mají rádi a rádi ho oslavují (je jedno z jakého důvodu) a na ty, co ho nesnáší (důvodů je také několik). Ti, co ho nesnáší mají většinou argumenty typu: je to americký svátek, jsem single a tak je mi z toho svátku zle, nebo láska by se měla "dokazovat" každý den, ne jen jednou za rok. Mě u toho vždycky napadá, že proč lidi vlastně slaví (cokoliv)? Ze všeho, co děláme pravidelně - rutinně, se ta rutina stává. Proto je super, že máme co slavit a proto já osobně mám ráda jakýkoliv důvod k oslavě. A tak slavíme docela často :-D I Valentýna.

Ale vrátím se k oné svobodě v nadpisu. Je naprosto v pořádku, že jakýkoliv svátek slavíte a je naprosto v pořádku, že jakýkoliv svátek neslavíte. VY se rozhodujete, jak to chcete mít. Jak to mají ostatní, vás vůbec nemusí zajímat, pokud VÁS OSOBNĚ samozřejmě nenutí, abyste (ne)slavili také.

2619610977 05ed612ca5 z

 U nás v rodině se tradovalo, že se narozeniny "nesmí" slavit před narozeninami. Nechápala jsem to... Prý, co když se těch narozenin nedožiju. A já si vždycky říkala, že to je jedno, hlavně, že jsem měla oslavu... ne?

Důvod proč ano, proč ne - můžete mít a nikdo vám ho nevezme. Pravdu mají oba tábory a proto by bylo konečně fajn, kdyby se tyto dva tábory respektovaly. Bylo by fajn konečně nečíst, neslýchat, jak si lidé navzájem až nadávají, že slaví/neslaví apod. O tom je ta svoboda. Každý to má jinak a každý si to dělá, jak sám chce (snad).

Proč plivat po rozhodnutí toho druhého...?

Svoboda… Toto je jen malinký příklad z praxe, jak máme ještě daleko k opravdové svobodě a respektu (k sobě, k druhým) a pak se divíme, co se to v tom světě děje… Pořád zapomínáme na to „Žij a nech žít“. A tak ať tento článek nevypadá jako negativní snůška mých připomínek, tak se, prosím, zkuste zastavit a popřemýšlet, kde všude necháváte svobodu druhému – tady a teď - dnes a je jedno, jestli ještě Valentýn je nebo je úplně jiný den a pak se zamyslete, kde cítíte, že je vám naopak svoboda brána. A jako poslední – co s tím můžete udělat?
Krásný den, krásný svátek či nesvátek ;-)

0
0
0
s2sdefault

Komentáře vytvořeny pomocí CComment