Co je to kraniosakrální terapie (CST) ví jen hrstka lidí. Další širší procento lidí má tušení a ví jen zhruba, o co jde nebo mají zkušenost jako uživatel. Do hloubky této metody však vidí málokdo. Není totiž zas tak rozšířená, i když už po naší Zemi putuje nějaký ten pátek.

Její základní principy jsou krásně popsané v tomto videu z jednoho dílu pořadu Duše K, takže pokud máte chuť, čas a zájem dozvědět se, jak konkrétně kranio funguje, doporučuji mrknout (cca od 18 minuty po hodinu a dvě minuty se dozvíte čistý základ, jinak je ale celý pořad moc zajímavý).

Stručně řečeno je CST celostní jemná neinvazivní manuální terapie, která souvisí s kraniosakrálním rytmem. Ten je vyvoláván produkcí a vstřebáváním mozkomíšního moku. Navozením klidového bodu a jemné manuální práce se odstraní překážky a bloky, aby se mohly uplatnit původní samoozdravné síly organismu. Staré vzpomínky a traumata se mohou uvolnit z buněčné paměti těla. Potom se organismus může regenerovat.

Povol tlak ať může vytrysknout gejzír.

S čím pracujiCSTJana

Mám za sebou první úroveň CST, a proto mohu pracovat:

 • Na pánevním pletenci a jeho kloubech
 • Na vyšetření a ošetření kraniosakrálního rytmu
 • Indukování tzv. bodu klidu
 • Na ošetření transverzálních fascií
 • Na ošetření durální trubice
 • Na ošetření dolní čelisti a jejich kloubech
 • Na ošetření atlanto-occipitálního kloubu
 • Na manuálních technikách na uvolnění lebečních švů a mozkových membrán

 

Jako krátký příklad, k čemu všemu je CST nápomocná uvádím:

Právě např. přes bod klidu se redukuje stres, úzkost, posiluje imunitní systém, snižuje horečku, vyrovnává krevní tlak, pomáhá po posttraumatických situacích. Dále CST napomáhá při bolestech hlavy, kloubů, zánětu čelních dutin, kolísání nálad, poruchy vnímání těla, PMS, deprese, bolesti trojklanného nervu, závratě, pískání v uších, lupání/praskání v čelistním kloubu a skřípání zubů, problémy se čtením, psaním a spoustu dalšího.

Cena:

350 Kč - Tato cena platí do 20.2.2017, poté bude vyšší. 
Víkendová cena: 500 Kč (O víkendech vám ošetření udělám jen výjimečně, i já potřebuji odpočívat ;-) )
(Připravte si zhruba 70-80 min času - 10 min něco málo k teorii, dotazům, zážitkům atd.; 50 min terapie; 10 min odpočinek po terapii. Konzultace navíc si můžete připlatit.)

Místa, kam se můžete objednat:

 • v Brně, v mém centru. 
 • Od října, každé první úterý v době od 9 do 13 hodin v Blansku, MARK - centrum změny, Centrum Ježek, Smetanova 6.
 • A mohu přijet k vám domů či do vaší firmy. Cena těchto terapií bude v základu 350 Kč/os. plus cesta. 
 • Také od cca října u mě doma - Adamov

Máte-li zájem o tuto terapii, kontaktujte mne emailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
Volné termíny najdete níže.

Pozn.:

Když 2x zrušíte domluvenou terapii v den této terapie, od třetí domluvy si za terapie zaplatíte předem na účet (při opětovném nedostavení se, se vám peníze už nevrátí).
Pokud se omluvíte těsně před terapií, nebo se neomluvíte vůbec a nepřijdete, pro vás bude další terapie o 150 Kč dražší.

Děkuji vám za pochopení a respektování, vážím si svého času stejně tak jako vašeho.

Nejbližší volné termíny:

 • 2.1. 2017 od 16:30 hod., od 18 hod.
 • 3.1. od 9 hod., od 10:30 hod.
 • 4.1. 14:30 hod.
 • 5.1. od 9 hod, od 10:30 hod, od 13 hod.
 • 6.1. od 14 hod.
 • 9.1. od 13:30 hod., od 15 hod., od 16:30 hod.
 • 10.1. od 9 hod, od 10:30, od 13 hod.

BLANSKO:

 • dle domluvy

 

Nejčastější vaše dotazy a odpovědi k nim

Jak CST probíhá?

CSTJana1Terapie probíhá v leže na zádech, v oblečení, ve kterém přijdete (doporučuji proto volit co nejpohodlnější). Nutné to ale není, z různých zdravotních důvodů lze provádět CST i v jiných polohách. Jde o jemnou techniku, tzn. že se vás budu dotýkat na určitých místech na těle, počínaje patami. Jde opravdu o jemný dotek, žádné silné tlaky z mé strany nejsou prováděny. Věnuji se postupně patám, křížové kosti a kostrči, kyčlím, pánevnímu dnu, oblasti břicha a hrudníku, krku a hlavě. Za prvních pár terapií se nedostávám ke všem místům, řídím se vaším tělem a tím, co zrovna potřebuje pomoci řešit. 

Kolik terapií je třeba podstoupit?

To se nedá určit. Všeobecně moc nelze provést všechny techniky během jedné terapie. Mě osobně všechny vychází cca na tři terapie. ALE... Každý je jiný, každý má jiný životní příběh, každý reaguje jinak. Nedá se tedy ani předem určit, kolik terapií bude potřeba. Dobré je vnímat své tělo a řídit se tím, co potřebuje, tím, jak to vy sami vnímáte. Také záleží na tom, co všechno víte, že máte zablokované. Já osobně dostávám kranio jednou za měsíc. To mi vyhovuje. A jak dlouho to takto chci praktikovat? Nemám v plánu s tím hned tak skončit ;-). Zatím mi to tak vyhovuje, pomáhá, zrelaxuje a zregeneruje. 

Není to ani masáž, ani reiki

Ač se často o kranio mluví jako o masáži, masáž to není. A ač se tato terapie nápadně podobá postupu u reiki, tak ani s tím si ji nepleťte. Kranio-sakrální terapie je zkrátka jemná technika, kdy dochází k jemným dotekům terapeuta, který vyvíjí jen lehký tlak, tak jak to zrovna tělo potřebuje. Ani zde neprobíhá to, co u reiki, kdy se ani dotýkat nemusíte a záměrně používáte energii z Univerza, která proudí skrze terapeuta reiki ke klientovi. Kranio pracuje úplně jinou metodou. 

Jak to funguje?

Na to se dá těžko odpovědět v pár větách. Proto si s každým klientem dávám více času, než jak jste zvyklí např. na masážích, kam přijdete, svléknete se, dostanete masáž, obléknete se a jdete. Každý navíc reaguje jinak, každý prožívá jiné pocity. Takže terapie sama o sobě trvá 50 minut, ale dalších cca 20-30 minut máme na povídání. Pro technickou odpověď mrkněte na video výše.  

Může mi být po CST zle či hůř?

Ano, může. Proč to tak je, krásně vysvětluje sám zakladatel CST Dr. Upledger: "Je zde mnoho důvodů pro tento poošetřovací stav. Jedním z nich je to, že tělo si znovu promítá předchozí traumata a poranění, která se uvolňují z tkání, což může trvat i několik dnů. Jiný důvod je ten, že znecitlivělá místa přicházejí k životu a stávají se citlivějšími. Dále pak to, že se tělo přizpůsobilo některé špatné funkci. Když odstraníme adaptaci, jak se dostáváme blíže k jádru problému, potlačená bolest vyplave napovrch. Bolest je pocit. Když se v pacientovi probudí naděje na korekci určitého problému, zesílí naše podvědomí tuto bolest, abychom nepřestali s terapií dříve, dokud není problém vyřešen.  Je mnoho různých důvodů pro zhoršení symptomů při pozitivním ošetřování. "

Co znamená konkrétní bolest či nepříjemné pocity? Kde je původ a co mi chce říct?

To se někdy ukáže hned a jindy na to budete přicházet pěkně dlouho. Je to opět zcela individuální. Také záleží na původu problému, jestli jde o velké trauma hluboce potlačené a třeba hodně staré. Někdy to vyskočí rychle jen jako pouhá vzpomínka nebo můj nějaký "obraz" v mysli, ale také to často bývá detektivní práce, kterou je také dobré podpořit i jinými praktikami/terapiemi. A co se u CST doporučuje je, aby to člověk pořád nepitval. Ono to všechno přijde v ten nejlepší vhodný čas pro vás. A co chce bolest říct? Jak psal už Dr. Upledger - bolest je pocit. Tělo to nevnímá jako špatné nebo dobré, tělo tím s námi komunikuje. Hlásí - něco je špatně, něco změň. A protože člověk jako celek je složen z fyzické části, z psychické a duchovní, tak ona bolest může pocházet od kterékoli části naší bytosti. Je potřeba to proto řešit celostně. A to se mi právě na kranio líbí, protože je to celostní metoda. 
Někdy také začnete s řešením někde úplně jinde a vyřeší se i zdánlivě nesouvisející věci. Zkrátka stejně tak, jako to funguje v CST (kdy vám sáhnu na paty a vy cítíte např. tlak v hlavě) tak to funguje i v psychických a v duchovních záležitostech. Jako kruhy na vodě. Vše propojené se vším, jak uvnitř tak vně. ;-)

Mohou CST absolvovat i těhotné, děti, staří lidé či nemocní?

Ve většině případů je odpověď ano. Kraniosakrální terapie nemá mnoho kontraindikací. Jinak se ale provádí u malinkých dětí či miminek, jinak se provádí těhotným, jinak třeba lidem s vysokým/nízkým tlakem nebo osteoporózou. Kdy se CST rozhodně nedoporučuje je po těžším úrazu (zlomeniny, otřes mozku, krvácení do mozku apod.) nebo po nějakém lékařském zákroku (operace). Zde se čeká minimálně tři měsíce. CST se neprovádí lidem, kteří mají nádor na mozku. V ostatních případech se nejdřív vždy ptejte na ten váš konkrétní, abyste měli jistotu. 

Mám se na terapii předem nějak připravit? A co po ní, je třeba nějaký zvláštní režim?

Pokud chcete, aby kranio-sakrální terapie opravdu byla na 100% vaším tělem využitá, tak je pár doporučení, kterými můžete podpořit vaše tělo a usnadnit mu tak "práci". Doporučení: více pít jak před tak i po (čistou vodu). V daný den jíst lehká jídla. Naplánovat si více volnější den, po terapii ideálně už nedělat nic, co vás zatěžuje fyzicky i psychicky. Také se nedoporučuje pití alkoholu a řízení auta těsně po terapii. Je lepší s řízením počkat cca 30 minut. Alkohol si ponechte nejdříve až na další den, ale protože tato terapie ještě pár dní doznívá, můžete si na něj počkat i pár dní. Tato doporučení jsou "jen" doporučení, pokud je nebudete dodržovat, neznamená to, že terapie nebude mít žádný účinek. Jen tento účinek nemusí být tak efektivní.  

Očekávané ale i nečekané pozitivní změnyCSTJana2

 • Tak třeba mému manželovi začaly růst, houstnout a opět se kudrnanit vlasy. 
 • Další klientka přišla o své hlasy, které ji celý život nepříjemně "doprovázely". 
 • Potvrzeno lékařem: můj původně slabý oční nerv, kvůli kterému jsem už přes tři roky ostře sledovaná, se zlepšil. Stejně tak slabá sítnice a velký oční tlak. Také ten klasický - krevní tlak, se mi z nízkého dal do normálu.
 • Nedávno za mnou přišla klientka po termínu porodu, protože jí lékaři už stanovili termín vyvolání, kterého se nechtěla dočkat... Po terapii jsem ještě jejímu partnerovi ukázala dvě techniky, aby mohli CST posilnit ještě i doma. Do dvou dnů bylo miminko na světě - samozřejmě bez vyvolávání. 

Vaše reference

 • Absolvovala jsem již několik ošetření u paní Marušky. Je to pro mě velice zajímavá zkušenost - já sama jsem fyzioterapeutka, a to jak pracuje kraniosakrální terapie do hloubky s měkkými tkáněmi nemá v klasické fyzioterapii srovnání. Uvolnili se mi v těle oblasti, které jsem měla ztuhlé v důsledku úrazů při sportu, spousty let. Ani jsem nevěřila, že je to možné. A vnímám velký pozitivní posun ve své psychice - celkově jsem uvolněnější, klidnější. Jsem zvědavá, kam dále se ještě díky kraniosakrální terapii posunu. Děkuji! Jarmila
 • U Marušky na kraniosakralní terapií jsem byla už dvakrát. Vždy jsem se cítila příjemně a hlavně v bezpečí. Maruščin citlivý a klidný  přístup navozuje klid a jemně otevírá témata, která jsou uložena někde uvnitř v těle a je  potřeba je vyřešit. Po terapii se cítím vždy zklidněná a vyrovnaná. Maruška je citlivá, empatická bytost, které chci tímto způsobem moc poděkovat. Pavlína
 • sms, která došla týden po terapii od Adama: Ahoj, ty účinky poslední terapie mi dojížděly takovou relaxací snad až do dneška a celý večer po tom jsem měl pocit obrovské uvolněnosti, ale zároveň fakt úplně neuvěřitelnou schopnost koncentrace (nikdy se mi auto neřídilo líp, jak když jsem jel z terapie). Prostě maximální koncentrace kombinovaná s maixmalní uvolněnsotí mysli. Fakt zajímavý a i pro mě silná zkušenost.